SEO NAME

Užijte si nenáročný výlet v malebné přírodě a poznejte několik tajuplných studánek v okolí Nového Města nad Metují. Uvidíte středověkou studnu na Husově náměstí, studánku s příhodným názvem Husí krk, lesní přehradu Zákraví, kde se v případě slunečného počasí lze i osvěžit, Lesníkovu studánku v Klopotovském údolí a mnoho dalších zajímavých míst spojených s krásnou přírodou Novoměstska.

poznejte krásy malebné přírody Novoměstska

Náš výlet začíná na Husově náměstí v Novém Městě nad Metují, a to přímo u hluboké studny, která ve středověku zásobovala vodou celé město. Při příjezdu do Nového Města jste si možná stihli povšimnout, že se město nachází na skalním ostrohu a jeho renesanční historické centrum je zároveň Městskou památkovou rezervací. Unikátem (a to i v evropském měřítku) jsou rekonstruované bílé štíty severní strany náměstí zvané „Vlaštovčí ocásky“ a Zadomí – uličky vedoucí po obvodu náměstí a nabízející výhledy do podskalí a na zbytky městského opevnění. Náměstí s podloubím dominuje původně renesanční zámek, postavený Pernštejny na místě vyhořelé tvrze, který také rozhodně doporučujeme navštívit.  

Zámek Nové Město nad Metují

Od studny z náměstí pokračuje výlet po červené turistické trase směrem na Spy, přes Sepský most a po chvíli dojdete ke studánce se zvláštním názvem Husí krk. U studánky se nachází také posezení pro znavené cestovatele. Dále výlet pokračuje přes romantické lávky hlubokého kaňonu Janovského potoka až k lesní přehradě Zákraví. Zde se můžete v letních měsících i vykoupat. Přehrada ukrývá i malý umělý vodopád. Od přehrady dojdete dále až k hlavní cestě, kde se dáte doleva a následně před výklenkovou kapličkou odbočíte vpravo na neznačenou cestu, která vás zavede do Slavoňova. V lese si povšimněte Vaňkovy skály – jeskyňky pod převislou skálou, kde tábořívali cikáni, později trampové a nověji pionýři.

Dřevěný kostel sv. Jana Křtitele ve Slavoňově

Ve Slavoňově se ocitnete u dřevěného kostelíka sv. Jana Křtitele, který je uvnitř zdoben dřevěnými kazetami s jedinečnými malbami rostlin.  Odtud opět vede značená žlutá trasa, která vás skrze malebné Klopotovské údolí zavede zpět do Nového Města nad Metují.  Při cestě údolím si však určitě udělejte krátkou zastávku u zastávku u Mertovy díry, kde prý sedlák Merta sám doloval stříbrnou rudu. O kousek dál uvidíte Lesníkovu studánku a také Čertovu šlápotu. Uprostřed potoka leží větší hladký balvan, který připomíná otisk kopyta. Podle pověsti se kdysi na tomto místě honil čert s čarodějnicí.

Na kraji Klopotovského údolí vás z obůrky pozdraví parta divočáků, která se ráda nechává krmit a drbat za ušima. Naproti oboře s divočáky se nachází voliéra s koroptvemi, perličkami a krocany. Výlet opět končí na Husově náměstí.


Délka: 11,5 km
Typ: pěší výlet
Náročnost: střední
Vhodné pro kočárky: ne
Vhodné pro rodiny s dětmi: ano
Vstupné: ne (v případě zájmu je vstup pouze na zámek)