SEO NAME

Poznejte rodný kraj Aloise Jiráska a vydejte se na nenáročný pěší výlet, který vás zavede do bezprostředního okolí Hronova. Poznáte místo, které se stalo hlavním dějištěm Jiráskova románu Skaláci, osvěžíte se u studánky s léčivou vodou a zavadíte i o střípek z bohaté vojenské historie příhraničního regionu Kladské pomezí.


Skalákova studánka se stala dějištěm Jiráskova románu Skaláci


Startem výletu je hronovské náměstí, ze kterého se vydáte po zelené turistické značce. Po chvíli vystoupáte nad Zbečník k zrekonstruovanému pěchotnímu srubu T-S 5 „U Křížku“, který můžete navštívit. Otevřeno je o víkendech, avšak nepravidelně. Před návštěvou se pro jistotu telefonicky informujte, jestli je otevřeno. Dále trasa výletu pokračuje až na rozcestí Nad Zbečníkem, kde odbočuje vpravo na modrou značku. Chvíli pokračuje podél hlavní cesty a následně začne stoupat směrem k lesu Maternice.


Pěchotní srub T-S 5 "U Křížku"

V lese si povšimněte roztroušených pískovcových skalních útvarů ve tvaru bochníků chleba. K nim se váže pověst o lakomé a zlomyslné selce z nedalekého Zbečníku, která údajně hodila po hladovém žebrákovi kousek chleba se slovy, „ať ti v žaludku zkamení“. Spravedlivý trest ji neminul a rázem zkameněly i všechny její právě upečené chleby. Ten největší, selkou zakrojený, byl dokonce přenesen na náchodský zámek, a to pro výstrahu před lidskou lakotou. Pověst si můžete přečíst i na dřevěné desce u Skalákovy studánky, která se stala dějištěm Jiráskova románu Skaláci. U studánky si můžete odpočinout a zahnat žízeň. Dříve lidé věřili, že voda ze studánky je léčivá a pili jí jako lék na choleru. Proto okolo studánky na projev vděčnosti zavěšovali svaté obrázky. Od studánky vystoupáte až na rozcestí, kde se napojíte na červenou trasu. Ta vás po lesních a polních cestách zavede zpět do Hronova. V lese potkáte celou řadu objektu lehkého opevnění neboli „řopíků“, které vás budou doprovázet. Jedná se o pozůstatek obranné linie z období druhé světové války. Předtím, než definitivně dojdete do cíle, doporučujeme navštívit rodný domek Aloise Jiráska a zavítat i do Jiráskových sadů a doplnit sílu minerálními prameny Hronovkou a Regnerkou.

Minerální prameny Hronovka a Regnerka

Délka: 10 km
Typ: pěší výlet
Náročnost: střední
Vhodné pro kočárky: ne
Vhodné pro rodiny s dětmi: ano
Vstupné: Dobrovolné vstupné v pěchotním srubu T-S 5 "U Křížku", Rodný domek Aloise Jiráska