SEO NAME

Užijte si nenáročný výlet v okolí České Skalice a poznejte kousek z historie naší slavné české spisovatelky Boženy Němcové. Vrátíte se do míst, kde Božena Němcová ještě jako malá Barunka Panklová trávila svoje dětství, projdete si cestu, kterou chodila pěšky z Ratibořic do školy v České Skalici a výlet zakončíte Muzeu Boženy Němcové a Barunčině škole.


Dětství Boženy Němcové se stalo inspirací pro dílo Babička


Výlet začíná na Husově náměstí v České Skalici a pokračuje podél hlavní silnice směrem na Zlíč. Od křižovatky u benzinové pumpy sledujte modré cykloznačení. Po chvíli dojdete až k vojenskému hřbitovu z prusko-rakouské války 1866. Zde byla v roce 1866 pohřbena většina padlých v bitvě u České Skalice. Jejich památce se 2. listopadu téhož roku na hřbitově poklonil i rakouský císař František Josef I. Na hřbitově se nacházejí společné i jednotlivé hroby s pomníky a kříži. Deskou na vysokém balvanu je označen společný hrob 480 rakouských vojáků a velitele brigády generálmajora Gustava Fragnera.  


Vojenský hřbitov prusko-rakouské války 1866

Od hřbitova trasa výletu pokračuje do Zlíče po cyklostezce. Ve Zlíči minete pomník bitvy 1866 a na křižovatce u sedící sochy Boženy Němcové se napojíte na zelenou turistickou trasu, která vás dovede přes Vilémův most vedoucí přes řeku Úpu a dále proti proudu řeky až k vodnímu mandlu a Ludrově mlýnu ze 16. století. Mlýn si až do dnešní doby zachoval podobu z roku 1825, kdy byl celý přestavěn.


Ludrův mlýn

A nyní už se nacházíte v samotném srdci Babiččina údolí. Opomenout určitě nesmíte tradiční zastávku u pomníku Babičky s vnoučaty, který je nedílnou součástí a symbolem Babiččina údolí. Autem tohoto slavného pomníku je sochař Otto Gutfreund, který jej vytvořil podle návrhu architekta Pavla Janáka. Hned naproti za mostem vedle Panského hostince stojí Pohádkový kuželník, ve kterém je v letních měsících provozováno turistické informační centrum. V jeho centru je pak umístěna interaktivní výstava Báchorky a pohádky spisovatelky Boženy Němcové.  A pokud byste šli ještě kousek dál za hostinec, otevře se před vámi pohled na Herecké muzeum, první muzeum věnované hercům. Ve stálé expozici si můžete prohlédnout sbírku předmětů, které muzeu věnovali sami herci. Spatříte osobní věci herců i předměty z natáčení a vyzkoušet si můžete si natočit video pomocí filmařské techniky.


Pomník Babičky s vnoučaty

Od pomníku trasa pokračuje dále údolím po červené turistické značce. Po krátké příjemné procházce dojdete ke Starému Bělidlu. Každý, kdo alespoň jednou viděl zfilmovanou Babičku, jej jistě hned poznal. To slavné Staré Bělidlo, kde se odehrávala velká část díla Babička. Tato roubená chaloupka byla postavená mlynářem Ludrem v roce 1797. Po roce 1945 byla doplněna o lidový nábytek a zařízení dle vyprávění románu Babička. Hned za chaloupkou se nachází rovněž známý Viktorčin splav, kde podle díla Boženy Němcové hodila Viktorka své dítě do vody a od té doby sem chodila zpívat. U Viktorčina splavu si v řece můžete schladit unavené nohy a následně se vydat zpět po stejné trase opět k pomníku Babičky.


Viktorčin splav

Od pomníku následujte červenou trasu, která vás provede okolo ratibořického zámku, jenž proslul jako sídlo paní kněžny Kateřiny Vilemíny Zaháňské z Babičky. Dále cesta pokračuje kolem loveckého pavilonu a Bažantnicí zpět do České Skalice. Pokud vás spisovatelka nadchla, můžete zavítat i do Muzea Boženy Němcové, které podrobně mapuje její život a dílo. Poslední zastávkou je Barunčina škola, která se nachází necelých 500 metrů od muzea a dovede vás k ní modré turistické značení. Do roubené budovy školy chodila v letech 1824–1833 Němcová ještě jako malá Barbora Panklová. Ve škole uvidíte tradiční školní třídu a dýchne na vás atmosféra školství první poloviny 19. století.  


 Barunčina škola

Délka: 11 km
Typ: pěší výlet, cyklo výlet
Náročnost: nízká
Vhodné pro kočárky: ano
Vhodné pro rodiny s dětmi: ano
Vstupné: Ludrův mlýn, Herecké muzeum, Staré Bělidlo, zámek Ratibořice, Muzeum Boženy Němcové, Barunčina škola